Motorsport e

Alla medaljörer på Bilsportgalan 2014

Publicerad 2014-01-28

Sedan 1997 har tidningen Bilsport premierat årets förnämsta prestationer inom svensk bilsport genom Bilsport Awards. ”Bland det finaste man kan få inom svensk bilsport”, har bland andra rally/rallycrosstjärnan Patrik Sandell och rallycrosslegendaren Kenneth Hansen sagt.

Juryn består av representanter från Förlags AB Albinsson och Sjöberg, Svenska Bilsportförbundet, tidningen Bilsport samt experter från vardera sportgren. Juryns ordförande är Stig Sjöberg och under Bilsportgalan i Norrköping den 25 januari hyllades pristagarna.

Bland de nio utsedda pristagarna har Bilsports läsare röstat fram Årets Senior och Årets Junior 2013. Resultatet offentliggjordes på Bilsportgalan.

Pristagare i Bilsport Award 2013 är:
Årets Racingjunior, Felix Rosenqvist (Malmö), Kungliga Automobil Klubben
Årets Racingförare, Thed Björk (Karlskoga), Karlskoga MF
Årets Rallycrossjunior, Robin Larsson (Svenljunga), Skene MS
Årets Rallycrossförare, Timmy Hansen (Götene), Kungliga Automobil Klubben
Årets Rallyjunior/Co-driver, Pontus Tideman/Ola Fløene (Charlottenberg/Brumunddal NO)
Årets Rallyförare/Co-driver, Ramona Karlsson/Miriam Walfridsson (Kil/Ljung)
Årets Dragracingjunior, Marcus Back Andersson (Älvsjö)
Årets Dragracingförare, Michael Gullqvist (Hässelby)
Årets Kartinförare, Philip Morin (Södra Sunderbyn)
Årets Junior, Pontus Tideman/Ola Fløene (Charlottenberg/Brumunddal NO)
Årets Senior, Ramona Karlsson/Miriam Walfridsson (Kil/Ljung)
Rydell Special Award, Erik Johanssson
Årets Streetracer, Samuel Yngvesson

> Här finns länkar till mer info om vinnarna i ovanstående klasser

Svenska Bilsportförbundets medaljer för SM/RM/Internationellt samt övriga utmärkelser
(186 vinnare)

RALLYCROSS
SM Klass 1 Supernationell
1 Daniel Wall
2 Linus Westman, Kalix MK
3 Ulf Eriksson, Oskarshamns RRC

SM klass 2 Supernationell 2400
1 Mattias Ohlsson, Bollnäs MK
2 Viktor Johansson, Älvsbyns MS
3 Niclas Norström, MSK Hammaren

SM Supercar
1 Peter Hedström, Finnskoga MK
2 Mats Öhman, Älvsbyns MS
3 Anton Marklund, Bolidens MK

Junior SM
1 Tommy Johansson, Tjust MK
2 Andreas Persson, MK Ratten
3 Anton Isaksson, SMK Valdemarsvik

HISTORISK BILSPORT
RM Historiska rallybilar

1 Peter Lindblad, Sigtuna RC
1 Mats Welander, Sigtuna RC
2 Håkan Holm, Vallentuna MK
2 Andreas Holm, Vallentuna MK
3 Mikael Wisti, Fagersta MK
3 Bengt Lank, Fagersta MK

RALLY
Tjej-RM

1 Carolina Jurå, SMK Uppsala
1 Ida Lidebjer Granberg, Västra Östergötlands MK
2 Jessica Larsson, Rasbo MK
2 Dick Larsson, Rasbo MK

SM Trimmat 2WD
1 Johan Holmberg, Gotlands MF
1 Henrik Appelskog, Östergyllen RC
2 Johan Carlsson, Degerfors RC
2 Johan Lövgren, Degerfors RC
3 Leif Peterson, Göteborgs MF
3 Toni Sundqvist, SMK Motala

SM Trimmat 4WD
1 Eddie Hörbing, Laxå MK
1 Bo Holmstrand, Kullings MS
2 Ramona Karlsson, Falköpings MK
2 Miriam Walfridsson, MK Ratten
3 Hasse Gustafsson, Vansbro MK
3 Mikael Johansson, Vansbro MK

SM Otrimmat 2WD
1 Mattias Adielsson, Göteborgs MF
1 Christoffer Bäck, SMK Hedemora
2 Mattias Olsson, Kils MK Bil
2 Stefan Gustavsson, Ludvika MS
3 David Pettersson, Falköpings MK
3 Karl-Johan Nattsson, Falköpings MK

SM Otrimmat 4WD
1 Patrik Johansson, Wäxjö MS
1 Jesper Johansson, Ryds MK
2 Mikael Lindqvist, Östgöta BSF
2 Per Andersson, Hässleholms MK
3 Martin Berglund, SMK Gävle
3 Joakim Gevert, Kils MK Bil

JSM
1 Johan Carlsson, Degerfors RC
1 Johan Lövgren, Degerfors RC
2 Mattias Adielsson, Göteborgs MF
2 Christoffer Bäck, SMK Hedemora
3 Rickie Borgström, Osby MK
3 Mattias Bengtsson, Ryds MK

BILORIENTERING
NEZ Nybörjarcupen

1 Jonas Hjelm, Mölndals MK
1 Ingmar Evaldsson, Olofströms MK

CROSSKART
JSM 125 cc

1 Aleksander Bjørnstad, NMK Hamar
2 Jacob Lyseng, NMK Hønefoss
3 Thomas Holmen, KNA Solør

SM 250 cc
1 Marius Vardeberg, KNA Solør Motorsport
2 Tommie Svärd, Laxå MK
3 Martin Jakobsson, Kolsva MS

Bästa svensk 125 cc & 250cc (RF-medalj)
125 cc Liam Andersson, Årjängs MK
250 cc Tommie Svärd, Laxå MK

SM 650 cc
1 Per Björnson, Årjängs MK
2 Rikard Berglund, SMK Gävle
3 Lukas Walfridson, MK Ratten

NEZ Framgångar Crosskart

NEZ 250 cc
3 Tommie Svärd, Laxå MK

NEZ 650cc
1 Lukas Walfridson, MK Ratten
2 Per Björnson, Årjängs MK

KARTING
JRM Junior 60

1 Simon Ohlin, Kristianstads KK
2 Filip Martinsson, Uddevalla KK
3 Emil Johannesson, Lessebo MK

RM Formel Yamaha
1 Henrik Karlsson, Bohus Racing
2 Daniel Fredriksson, SMK Örebro
3 Jonathan Frii, Lidköpings KK

SM KF2
1 Andreas Bäckman, Luleå MS
2 Lina Von Schedvin, Helsingborgs KK
3 Reuben Kressner, Järfälla MK

JSM KF3
1 Philip Hall, KS Klippan
2 Emil Skärås, SMK Västerås Karting
3 Linus Lundqvist, KAK Motorsport

SM KZ2
1 Viktor Öberg, Borås MK
2 Filip Gudmundsson, KS Klippan
3 Benjamin Törnqvist, Kristianstads KK

CIK-FIA North European Junior Championship KF3
2 Philip Hall
3 Emil Skärås

SMK Västerås Karting
CIK-FIA North European Championship KZ2

2 Viktor Öberg, Borås MK
3 Filip Gudmundsson, KS Klippan

Drifting

SM Pro Int
1 Johan Andersson, Linköpings MS
2 Fredrik Sjödin, SMK Sundsvall
3 Johan Halvarsson, Ludvika MS

RM Modified
1 Kim Fors, Ånge MK
2 Pontus Naeslund, Östhammars MK
3 Jonathan Borgström, Östhammars MK

NEZ Drifting Pro Int
1. Daniel Björk, Karlskoga MF

Time Attack

RM
1 Nore Eriksson, Vallentuna MK
2 Peter Währner, Lazzat MK
3 Rasmus Åberg, Vallentuna MK

BACKE

SM Klass 1
1 Jimmy Holmqvist, Gestrike RT
2 Henrik Flodin, SMK Hälsinge
3 Daniel Wall, MSK Kvarnvingarna

SM Klass 2
1 Peter Karlsson, Ljusdals MK
2 Mattias Ohlsson, Bollnäs MK
3 Håkan Holmkvist, Gestrike RT

SM Klass 3
1 Mikael Lundberg, SMK Gävle
2 Oskar Sundell, Järbo MK
3 Johan Karlsson, Tjust MK

RM Klass 4
1 Martin Jonsson, Woxnadalens MK
2 Tommy Johansson, Tjust MK
3 Jan Jonsson, Rättviks MK

DRAGRACING

JSM
1 Marcus Back Andersson, Rod´n´Kustom Racing Club
2 Amanda Sjöström-Andersson, SMF Sollefteå
3 Simon Andersson

JDRF
SM Stock/Superstock

1 Ulf Edvardsson, SHRA Eskilstuna
2 Per Fagerström, SHRA Sundsvall
3 Lars Björklund, SHRA Söderhamn

SM Competition Eliminator
1 Jens Eklund, SHRA Luleå
2 Daniel Jedborn, Skellefteå MS
3 Lars-Georg Johansson, SHRA Karlstad

SM Pro Modified
1 Michael Gullqvist, Club Tierp Motorpark
2 Fredrik Fagerström, Night Cruisers Färnäs MF
3 Urban Johansson, Club Corvette Sweden Racing

RACING

Formel Renault 1.6 NEZ
1 Kimmy Larsson, Södertälje KRC
2 Erik Johansson, Anderstorps RC

Radical Clubman´s Cup
1 Jesper Westerholm, UDDEVALLA KARTINGKLUBB
3 Oskar Krüger, LINKÖPINGS MOTORSÄLLSKAP

KVÄLL
Ronnie Peterson Minnesfond

Johan Andersson, KAK Motorsport
Oscar Menander, Helsingborgs Karting Klubb
Andreas Wernersson, Lidköpings KK

Robert Essebro Minnesfond
Filip Martinsson, Uddevalla KK

Anecto Minnesfond
Philip Morin, Luleå MS

BIL-ORIENTERING

SM
1 Hans-Eric Haraldsson, Norrahammars MK
1 Mikael Andersson, Degerfors RC
2 Kenneth Lannermo, Sigtuna RC
2 Ulf Andersson, Älmhults MK
3 Kjell Carlsson, Nora MK
3 Roger Lindholm, Västerås MS

DRAGRACING Internationella Framgångar

DRAGRACING EM

Pro Modified
1 Michael Gullkvist, Club Tierp Motorpark
2 Mattias Wulcan, SHRA Mantorp

Pro Stock
1 Jimmy Ålund, Åby MK
2 Thomas Lindström, Club Tierp Motorpark
3 Michael Malmgren, Skåne Racers Ideella Förening

Top Methanol Funny Car
1 Jonnie Lindberg, Club Tierp Motorpark
2 Leif Andreasson, Club Tierp Motorpark
3 Adam Flamholc, Skåne Racers Ideella Förening

RALLY & HISTORISK BILSPORT Internationella Framgångar

FIA Junior WRC
1 Pontus Tidemand, SMK Eda
1 Ola Fløene, NMK Hamar

FIA European Historic Rally Championship Cat 1
2 Nils Bergqvist, Västerås MS
2 Karl-Erik Magnusson, Västerås MS

FIA European Historic Rally Championship Cat 2
1 Mats Myrsell, SMK Hedemora
1 Esko Junttila, SMK Hedemora

RACING

RM Porsche Carrera Cup
1 Johan Kristoffersson, MK Team Westom
2 Ola Nilsson, Hässleholms MK
3 Lars-Bertil Rantzow, KAK/S Motorsport

JSM JTCC Clio Cup
1 Andreas Wernersson, Lidköpings KK
2 Robert Helling, KAK Motorsport
3 Mattias Lindberg, Hässleholms MK

JSM Formel Renault 1.6
1 Erik Johansson, Anderstorps RC
2 Lukas Sundahl, Växjö MS
3 Kimmy Larsson, Södertälje KRC

SM V8 Thunder Cars
1 Fredrik Ros, SMK Sundsvall
2 Jens Edman, Tjust MK
3 Alx Danielsson, KAK Motorsport

SM STCC
1 Thed Björk, Karlskoga MF
2 Richard Göransson, Örebro RC
3 Robert Dahlgren, Skellefteå

STCC Märkesmästerskap
1 Volvo Polestar

RALLYCROSS Internationella Framgångar

EM-RALLYCROSS
Touring Car

2 Robin Larsson, Skene MS

SuperCar
3 Timmy Hansen, KAK

Global Rallycross SuperCar Lite
2 Sebastian Eriksson, Hagfors MK

JRX Cup
1 Kevin Hansen, Götene MK
2 William Nilsson, Tomelilla MK
3 Magda Andersson, SMK Hörby

FIA North European Rallycross Championship 2013
NEZ Open

2 Fredrik Salsten, Fjärås MK

RACING & KARTING Internationella Framgångar
FIA F3 European Championship

2 Felix Rosenqvist, KAK Motorsport

CIK-FIA European KZ2 Championship
2 Joel Johansson, SMK Örebro

Bilsportens Miljöpris
Toarps MK

Young Technician Award
David Olsson, Lights2flag / Memphis Racing

Stora grabbars märke
Thomas Rådström, Vännäs MK
Jimmy Holmkvist, Gestrike RT
Ulf Leanders, SHRA Avesta

ÅRETS UNGDOM
Årets Ungdom Tävlande

Timmy Hansen, KAK

Årets Ungdomsledare
Linda Söderström, Wäxjö MS
Lina Leandersson, Kalmar MK

Årets Bilsportare
Pontus Tidemand, SMK Eda

Årets Klubbledare
Thord Söderberg, Strängnäs AMS

Bilsportens Hederspris
Janne Blomqvist
Eje Elgh


Bo Lundvang

bilsport@bilsport.se