Event e

Resultaten – nu med bilder på vinnarna

Publicerad 2013-04-05

Nytt! Klicka på namnen i resultattabellen nedan så får du upp en bild på fordonet.

Hela 79.504 människor (förra året: 71.951) letade sig till Elmia i Jönköping under påskhelgen och fick se ett spektrum av motorhobbyns alla olika genrer.

Hot Rod-entusiaster, veteranvänner, motorsportfolk, rockabilly-älskare, stylingintresserade och hojåkare. Alla samlades på de 41.000 kvadratmeter som Bilsport Performance & Custom Motor Show bredde ut sig över.

Den nya motorsporten drifting medverkade till det stora publikantalet genom flera dagliga hisnande uppvisningar med stjärnor som Micke ”Wunderbaum” Svensson och Daniel ”Limmet” Liimatainen. Dessutom var den berömda ”Terrortraktorn” från Gotland på plats, för att plussa på helhetsupplevelsen på utomhusarenan.

Publikfavorit blev Kent Jonsson från Axvall som vann People´s Choice i kategorin Custom och Eksjöbon Lukas Koos, People´s Choice-mottagare i kategorin Performance. En annan stor kändis på plats var Jönköpingssonen Bernt Karlsson, framgångsrik bilbyggare i USA, som vann jurypriset Best in Show Custom.

Resultat Bilsport Performance & Custom Motor Show 2013:

Bilsport Special Award 2012
Lasse Theander, Jönköping

Best Classic Moped 2013
King Luxus 1958, Leif Rehn, Habo

Best Custom Moped 2013
Svalan Chopper 1955, Simon Lindström, Huskvarna

Best Classic Bike 2013
Indian Chief 1940, Nils Andersson, Norrköping

Best Race Bike 2013
Honda CBX1000 Caféracer , Adam Nestor, Rävlanda

Best Touring Bike 2013
Harley-Davidson Street glide 2012, Keith Petersson, Reftele

Best Trike 2013
Boss Hoss Sierra Trike 2006, Björn Moberg, Ljungbyholm

Best Custom Bike 2013
3) Bobber , Jesper Larsen, Säby
2) S&S Panna UCC/Barhopper , Håkan Lindberg, Västerhaninge
1) Handmade Diamond 2011, Art on Wheels, Vejle

Best Street Bike 2013
3) Yamaha Vmax 2009, Wille Skinnars, Fetsund
2) Aprilia RSV4 2010, Peter Ojanperä, Björneborg
1) Harley-Davidson V Rod , Apes & Flames, Halmstad

Best Chopper 2013
3) Triumph CissiGlide , Janne Lindström, Strängnäs
2) Triumph Dunderhonung , Christer Andersson, Hölö
1) Indian , Lasse Sundberg, Upplands Väsby

Best H-D Chopper 2013
3) Madame Red , Hans Andersson, Katrineholm
2) Chopper Mean Machine 11 , Hans Öster, Mörrum
1) H-D T/C Brasses Skoda , Brasse Brännström, Segeltorp

Best Paint Bike 2013
Twisted Shopper Revtech , Søren Hansen, Helsinge

Best Engine Bike 2013
Black `n´ Tight Bike 2013, Åke Ramström & Lars Ekström, Köping

Runner Up 2013 Hall A (10 st utan inbördes ordning)
Audi A4 2004, Henrik Andersson, Fjärdhundra
BMW 320i Coupe 1993, Mattias Henriks, Tyresö
Volvo Duett/P1800 1962, Fredrik Stefansson, Frillesås
Volkswagen Transporter T3 1989, Harri Suominen, Huhmari
Volvo 945 1992, Kristoffer Hansson, Fjällbacka
VW FeniX 1969, Mika Juntunen, Fellingsbro
BMW E36 LS2 Turbo 1992, Ragnar Cederberg, Falköping
Volvo 742 ( A-traktor ) 1988, Oliver Bjurström, Hedekas
Volvo S80 1999, Rickard Kindvall, Järfälla
Volvo C70 Cupé 2000, Magnus Haellquist, Varekil

Top Ten 2013 Hall A (10 st utan inbördes ordning)
Volvo V70 2000, Anders Sandgren, Färgelanda
Saab 900 cab 1995, Robin Larsson, Forsheda
Volvo 855 T5 1994, Rasmus Fridell, Ödsmål
Toyota Supra 1994, Tom Knös, Solf
Ford Fiesta SportVan 2011, Sami Valli, Hyllykallio
Ford Fiesta WRC 2009, Morgan Svennarp, Osby
Ford Mustang 1966, Jimmy Stavnshøj, København K
Honda Civic 1993, Tero Muotka, Kouvola
Toyota Supra MK IV 3,0 Single turbo 1996, Mr. Demon , Fjerritslev
BMW E36 328 Cabriolet 1995, Jarkka Saarnio, Haapajärvi

Best Paint 2013 Hall A
3) Ford Fiesta WRC 2009, Morgan Svennarp, Osby
2) Toyota Supra MK IV 3,0 Single turbo 1996, Mr. Demon , Fjerritslev
1) Honda Civic 1993, Tero Muotka, Kouvola

Best Interior 2013 Hall A
3) Ford Fiesta SportVan 2011, Sami Valli, Hyllykallio
2) Honda Civic 1993, Tero Muotka, Kouvola
1) Toyota Supra MK IV 3,0 Single turbo 1996, Mr. Demon , Fjerritslev

Best Engine 2013 Hall A
3) VW Golf MK2 GTI 16V 1990, Nicke Granqvist, Falun
2) Volvo 742 ( A-traktor ) 1988, Oliver Bjurström, Hedekas
1) Ford Mustang 1966, Jimmy Stavnshøj, København K

Best Decoration 2013 Hall A
A01:50 , Hans-Ove ”HAZZE” Olsson

Runner Up 2013 Hall B (10 st utan inbördes ordning)
Chevrolet Camaro Z 28 R 1973, Ronny Teigen, Husnes
Volvo Duett 1962, John-Ingvar & Lars-Olof Turesson, Vessigebro
Ford Escort MK1 1974, Martin Lexman, Frillesås
Chevrolet Bel Air 1962, David Gunnars, Rättvik
VW 1200 Cabriolet 1965, Per-Inge Mattsson, Borås
Volvo 245 1993, Magnus Opsahl, Nykirke
Volkswagen Caddy 1991, Viktor Mårtensson, Örebro
Opel Ascona A Voyage 1972, Michael Flintberg, Nykøbing Falster
Volvo S60 T6 2011, Niklas Wilhelmsson, Vallåkra
VW Boble 1970, Stian Abell Larsen, Gjøvik

Top Ten 2013 Hall B (10 st utan inbördes ordning)
Pontiac Bonneville 1965, Tony Carlsson, Enköping
Rolls-Royce Silver Shadow 1974, Petri Plosila / Raine Savioja, Kurikka
Volvo V70 2005 / 2013, Henrik Mattsson, Vikingstad
Chevrolet Corvair 1966, Romain Roullèau, Frankrike
Plymouth Cuda 1974, Jocke Cedergren, Strängnäs
Opel Kadett C Coupe 1978, Uwe Wolf, Herzebrock-Clarholz
Hyundai Genesis 2011, Carl-Martin Wideskär, Torhamn
Volvo P1800 1961, Sören Andreasson, Hedekas
Honda NSX Veilside 3,5 Twin Turbo 1992, Frode Øyane, Surnadal
Hyundai Genesis R Spec 00Z 2010, Lukas Koos, Eksjö

Best Paint 2013 Hall B
3) Hyundai Genesis 2011, Carl-Martin Wideskär, Torhamn
2) Plymouth Cuda 1974, Jocke Cedergren, Strängnäs
1) Chevrolet Corvair 1966, Romain Roullèau, Frankrike

Best Interior 2013 Hall B
3) Hyundai Genesis R Spec 00Z 2010, Lukas Koos, Eksjö
2) Chevrolet Corvair 1966, Romain Roullèau, Frankrike
1) Rolls-Royce Silver Shadow 1974, Petri Plosila / Raine Savioja, Kurikka

Best Engine 2013 Hall B
3) Volvo V70 2005 / 2013, Henrik Mattsson, Vikingstad
2) Skyline R34 1998, Lars Nordlöf, Vingåker
1) Volvo P1800 1961, Sören Andreasson, Hedekas

Best Decoration 2013 Hall B
B02:85, Lukas Koos

Historic Vehicle Award 2013 – Best Car
3) Lysell Rally 1950, Eirik Bøle, Nesøya
2) Volvo Amazon 121 1961, Peter Widell, Upplands Väsby
1) Hudson Eight Convertible Coupé 1935, Nicklas Jonsson, Mora

Historic Vehicle Award 2013 – Best MC
Husqvarna/HD 1000cc sidov.racer 1936, Christer Fagerberg, Gränna

Historic Vehicle Award 2013 – Best Moped
MCB 1273-1 Sportmoppen 1966, Henrik Lundbäck, Hultsfred

Best Club
Motorhistoriska Sällskapet

Runner Up 2013 Hall D (10 st utan inbördes ordning)
Ford Phaeton 1932, Robin Hermansen, Moss
Ford Coupé 1937, Dan Johansson , Karlskrona
Ford Roadster 1932, Lars-Göran Larsson, Torsby
Ford Mustang 1968, Lars Bengtsson, Örby
Volvo Amazon combi 1967, Olav Kvipt, Fyresdal
Buick Riviera Custom 1952, Tony Zetterqvist, Bodafors
Chevrolet Hot Rod 1927, Sven Billred, Vetlanda
Scania R480 , Gahnes Åkeri , Visby
Chevrolet Impala Conv. 1960, Roger Jonsson, Kvänum
Ford Coupé 1931, Nicklas Henriksson, Uddevalla

Top Ten 2013 Hall D (10 st utan inbördes ordning)
36 Plymouth Emotion 1936, Svein Thore Fossheim, Asker
Chevrolet Camaro 1968, Vidar Aas, Verdal
Pontiac GTO Convertible 1966, Hans Emeren, Vikarbyn
Ford Model A 1930, Simon Salmonsson, Robertsfors
Holden 8R Pick-Up , Bernt Karlsson, Kalifornien
Ford 1950, Andreas Åberg, Munkedal
Lincoln Zephyr Business Coupé 1938, Olof Grönkvist, Åkarp
Ford Roadster 1934, Kent Jonsson, Axvall
Lincoln Zephyr 1937, RD Kustom, Rick Dore, Kalifornien
Chevrolet El Camino 1959, Anders Jaocbsson, Kungälv

Best Paint 2013 Hall D
3) 36 Plymouth Emotion 1936, Svein Thore Fossheim, Asker
2) Lincoln Zephyr 1937, RD Kustom, Rick Dore, Kalifornien
1) Volvo FH500 Art , Guldager, Danmark

Best Interior 2013 Hall D
3) Ford Coupé 1937, Dan Johansson , Karlskrona
2) Scania R480 , Gahnes Åkeri , Visby
1) 36 Plymouth Emotion 1936, Svein Thore Fossheim, Asker

Best Engine 2013 Hall D
3) Ford Model A 1930, Simon Salmonsson, Robertsfors
2) Chevrolet Hot Rod 1927, Sven Billred, Vetlanda
1) Chevy Bel Air 1955, Göran Sandahl, Säve

Best Decoration 2013 Hall D
D03:40, A-Bombers

Past Winners Performance 2013
Skyline R34 1998, Lars Nordlöf, Vingåker
Chevrolet Impala 1964, Emil Benyamin, Stockholm

Past Winners Custom 2013
Chevrolet Coupé 1934, Kenneth Karlsson, Varberg
Rambler Custom 1966, Pia Klasson, Gävle
A-Ford Pickup 1930, Daniel Kedjes, Ronneby
Chevy Bel Air 1955, Göran Sandahl, Säve

MCM:S Specialpris
H-D Knucklehead Bonneville Racer , Tom Minde Jörgensen, Ålbäk

Boyd Coddington Memorial Award 2013
36 Plymouth Emotion 1936, Svein Thore Fossheim, Asker

Bernt Karlsson Award 2013
Chevrolet Corvair 1966, Romain Roullèau, Frankrike

Rick Dore Award 2013
Ford Roadster 1934, Kent Jonsson, Axvall

People´s Choice Bike 2013
Handmade Diamond 2011, Art on Wheels, Vejle

People´s Choice Performance 2013
Hyundai Genesis R Spec 00Z 2010, Lukas Koos, Eksjö

People´s Choice Custom 2013
Ford Roadster 1934, Kent Jonsson, Axvall

Best in Show Bike 2013
Sporganic , Adam Nestor, Rävlanda

Best in Show Performance 2013
Rolls-Royce Silver Shadow 1974, Petri Plosila / Raine Savioja, Kurikka

Best in Show Custom 2013
Holden 8R Pick-Up , Bernt Karlsson, Kalifornien


Bilsport.se

bilsport@bilsport.se