Nyhett e

Här är alla vinnarna på Elmia 2018!

Publicerad 2018-04-02

83.812 personer tog sig till Elmia och det 48:e Bilsport Performance & Custom Motor Show – nästan 10.000 fler än förra året. Nu är den digra prisutdelningen avklarad, och här nedanför hittar du alla vinnarna!

Det blev storslam för David Gunnars som premiärvisade sitt tokfärska bygge; hans egen tolkning av en pro touring-bil. Med en twist! I hans Chevrolet Biscayne -61 sitter en Audi RS 6-motor. David vann bland annat Best in Show Custom 2018, Bernt Karlsson Special Award 2018, Boyd Coddington Memorial Award och flera andra priser. Läs mer om bilen i en kommande Bilsport!

Här följer hela listan över vinnare:

Jury´s Choice 2018 Hall A (utan inbördes ordning)
Wasteland , Joonas Peltotupa, Kauhava
Hyundai Genesis 2,0t RS Turbo 2011, Andreas Berggren, Alvesta
Toyota Supra MKIV Targa 1997, David Lejon, Halmstad
VW Passat 2002, Oliver Tholsted, Hvidovre
Fiat 600 1972, Tero Komulainen, Anttola
BMW A-traktor E46 Pickup Coupe 2005, Anton Johansson, Björneborg
Cadillac Fleetwood 1956, Robert Johansson, Älvdalen
Volvo V60 2014, Robban Eriksson, Umeå
BMW E91 Turbo A-traktor 2007, Robin Söderstjerna, Bjuv
Volvo V70ll 2010, Thomas Kindvall, Järfälla
Mitsubishi Lancer Evo. IX Wagon 2006, Christian Olsén, Halmstad
Audi A6 2011, Mikael Larsson, Rosersberg
Volvo 242 1975, Per Gustavsson, Kalmar

Jury´s Choice 2018 Hall B (utan inbördes ordning)
Ford Model-A Cabriolet Eldorod 1931, Jaska Velin, Karkkila
Egentillverkad GT92 Turbo 2017, Mathias Johansson, Lindome
Ford F1 1951, Carsten Wagner, Dessau-Rosslau
Dodge Ram 2500 2012, Viktor Svensson, Skövde
Volvo 242 1983, Tobias Lilltobbe Johansson, Östervåla
Volvo PV 1953, Jimmy Blom, Finspång
BMW 3.0CSL Group 5 Art Car 1976, Jonas Nilsson, Varberg
Cadillac CTS-R 2015, Kenny Rockzter, Norsborg
Ford Escort MK2 Cosworth 4X4 1978, Mikael Brodin, Oskarshamn
VW Boble 1960, Christian Skaret, Porsgrunn

Jury´s Choice 2018 Hall D (utan inbördes ordning)
Ford Tudor 1928, Håkan Söderman, Lidingö
Ford Tudor 1930, Jon Erik Hansen, Borre
Volkswagen Buggy 1967, Johan Gröndahl, Pargas
Chevrolet 150 1955, Vishnan Sanmugarajah, Fetsund
Oldsmobile Ninety-Eight Conv. 1958, Tomas Karlsson, Lyrestad
Dodge Custom Royal Regal Lanser 1958, Björn Cederlund, Charlottenberg
Ford Coupe 1931, Per Erik Langkaas, Bø
DeSoto Adventurer Convertible 1958, Arne Nilsson, Torsby
DeSoto Adventurer Convertible 1958, Arne Nilsson, Torsby
DeSoto Adventurer Convertible 1958, Arne Nilsson, Torsby
Chevrolet Impala 1959, Nicklas Andersson, Fjällbacka
Chevrolet Bel Air 1955, Järudds Bil AB / Svein Loken, Säter
Chevrolet Biscayne 1961, David Gunnars, Rättvik
Ford 3 W Coupe 1936, Thomas Bengtsson, Sjömarken
M-B Actros 2663 Low Rider 2016, Kuljetus Auvinen, Helsinfors
Ford Mustang Cabriolet 1965, Kurt Persson, Lilla Edet

Best Decoration 2018 Hall A
Wasteland , Joonas Peltotupa, Kauhava

Best Decoration 2018 Hall B
Bugrunners

Best Decoration 2018 Hall D
VW Barndoor Pickup 1954, Anders Nilsson, Jakobstad

Best Paint 2018 Hall A
3) Volvo 965 1995, Viktor Engelbrektsson, Svanesund
2) BMW A-traktor E46 Pickup Coupe 2005, Anton Johansson, Björneborg
1) Volvo 242 1982, Robin Arvidsson, Hällevadsholm

Best Paint 2018 Hall B
3) Cadillac CTS-R 2015, Kenny Rockzter, Norsborg
2) Egentillverkad GT92 Turbo 2017, Mathias Johansson, Lindome
1) Ford Model-A Cabriolet Eldorod 1931, Jaska Velin, Karkkila

Best Paint 2018 Hall D
3) Chevrolet Biscayne 1961, David Gunnars, Rättvik
2) Oldsmobile Ninety-Eight Conv. 1958, Tomas Karlsson, Lyrestad
1) M-B Actros 2663 Low Rider 2016, Kuljetus Auvinen, Helsinfors

Best Interior 2018 Hall A
3) BMW E91 Turbo A-traktor 2007, Robin Söderstjerna, Bjuv
2) Jaguar XK 2007, Pär Edqvist, Lysvik
1) Fiat 600 1972, Tero Komulainen, Anttola

Best Interior 2018 Hall B
3) Ford Model-A Cabriolet Eldorod 1931, Jaska Velin, Karkkila
2) VW Boble 1960, Christian Skaret, Porsgrunn
1) Egentillverkad GT92 Turbo 2017, Mathias Johansson, Lindome

Best Interior 2018 Hall D
3) Chevrolet Bel Air 1955, Järudds Bil AB / Svein Loken, Säter
2) Ford Tudor 1928, Håkan Söderman, Lidingö
1) Oldsmobile Ninety-Eight Conv. 1958, Tomas Karlsson, Lyrestad

Best Engine 2018 Hall A
3) Volvo 244 Turbo 1981, Joakim Antonsson, Karlshamn
2) Volvo 242 1975, Per Gustavsson, Kalmar
1) Volvo 242 1982, Robin Arvidsson, Hällevadsholm

Best Engine 2018 Hall B
3) Volvo 242 1983, Tobias Lilltobbe Johansson, Östervåla
2) Egentillverkad GT92 Turbo 2017, Mathias Johansson, Lindome
1) Ford Model-A Cabriolet Eldorod 1931, Jaska Velin, Karkkila

Best Engine 2018 Hall D
3) DeSoto Adventurer Convertible 1958, Arne Nilsson, Torsby
2) Oldsmobile Ninety-Eight Conv. 1958, Tomas Karlsson, Lyrestad
1) Chevrolet Biscayne 1961, David Gunnars, Rättvik

Best Stance by OijOij 2018
3) Mercedes-Benz 280SE Kompressor 1970, Pier Henriksson, Jönköping
2) Volvo 945 1994, Jesper Hansson, Gotland
1) BMW 535i Schulz Touring 1987, Alex Siren, Turku

Best -58 2018
Oldsmobile Ninety-Eight Conv. 1958, Tomas Karlsson, Lyrestad

Best Race Car 2018
Chevrolet Camaro 1969, Johnny Cronström, Stigtomta

Bästa Epa/A-traktor 2018
Chevrolet Äkta EPA 1945, Olivia Larsson Kind, Mora

Bästa Klubbmonter 2018
D.A.C.A. Drivers Against Child Abuse,

Past Winners 2018
Volvo 940 1991, Fredrik Wennberg, Göteborg
Nisssn Skyline R32 GT-R 1990, Linus Fernlo, Kungälv
Volvo V50 2006, Rickard ‘Rille-K’ Kindvall, Bålsta
Volvo V70 2.4 t AWD 2001, Anders Jäger, Fjärås
Audi TT 1999, Melissa Sjöstrand, Alingsås
Chevrolet Bel Air 2 d ht 1955, Lars Olof Wigh, Vetlanda
Ford 3 Window Coupe 1935, Leif Schöllin, Habo
Volvo Mattsson 2018, Henrik Mattsson, Vikingstad
Volvo C70 1999, Mattias Svensson, Tranås
Chevrolet 210 1955, Nicklas Berglund, Habo

Historic Vehicle Award 2018
Best Car
1) Fiat 500B 1949, Hans Utterborn, Högsby
2) Saab Sonett II 1967 2-takt, Jan & Ulla Hallberg, Moholm
3) VW Typ 1 1967/MKP Petit 1963, Martin Olofsson, Falkenberg

Best Classic Moped 2018
Victoria 115 1961, Karl-Arne Carlsson, Landsbro

Best Custom Moped 2018
3) JS Custom 2016, Jerker Sandberg, Timmele
2) Mopped Biarritz M 2017, Johan Karlsson, Töreboda
1) Moped Red Spinner 2018, Daniel Carlsson, Sjömarken

Best Classic Bike 2018
Kawasaki 500 h1 Match 3 1970, Peter Malm, Harestad

Best Race Bike 2018
H-D Superglide Bonneville Racer 1999, Anders Lundgren, Tullinge

Best Touring 2018
Honda Goldwing 1800 2002, Torgny Nilsson, Visby

Best Trike 2018
Harley Custom Trike 2017, Lars Eriksen, Jaakobsli

Best Bagger 2018
Harley-Davidson Electra Glide 2001, Strahinja Jaredic, Gothenborg

Best Innovation Bike 2018
EMC , Ulf Bolumlid, Broddetorp

Best Bobber 2018
3) Harley-Davidson Bobber 2016, Tord Karlsson, Värnamo
2) Harley-Davidson FXE 1982, Carl-Johan Andre Funevall , Uddevalla
1) Harley-Davidson Knucklehead 1942, Jan Wikström, Västerås

Best Scrambler 2018
BMW Scrambler, Pier Henriksson, Jönköping

Best Custom 2018
3) Gulf Bike 2001, Mikael Pettersson, Huskvarna
2) Harley-Davidson Sportster 1993, Daniel Carlsson, Falkenberg
1) Indian Super Scout Boardtracker , Anders Lundgren, Tullinge

Best Street Bike 2018
3) Ducati PS-TB Tribute 1981, Johan Balsvik, Älvsjö
2) Harley-Davidson V-rod 2004, Christian Ekström,
1) Harley-Davidson Nighttrain 2003, Dan Nilsson, Linköping

Best Chopper 2018
3) Harley-Davidson Chopper 1966, Carina Store, Järlåsa
2) Speedmetal 2018, Claes Wärefors, Strängnäs
1) Chopper Chopper 1947, Anders Janson, Bankeryd

Best Caféracer 2018
3) Moto Guzzi LeMans 1000 1987, Carl Johansson, Alingsås
2) Honda CB750 1975, Johan Karlsson, Smålandsstenar
1) Honda CBX 1000 Prolink 1982, Urban Svedberg, Slutarp

Best Paint Bike 2018
Chopper Chopper 1947, Anders Janson, Bankeryd

Best Engine Bike 2018
Indian Super Scout Boardtracker , Anders Lundgren, Tullinge

Art in Motion Award 2018
Harley Custom Trike 2017, Lars Eriksen, Jaakobsli

People´s Choice Bike 2018
Harley-Davidson Night Rod Special 2009, Niklas Axborn, Getinge

People´s Choice Performance 2018
Dodge Charger RTR 1968, Johan Eriksson, Mora

People´s Choice Streetcar 2018
Jaguar XK 2007, Pär Edqvist, Lysvik

People´s Choice Custom 2018
Oldsmobile Ninety-Eight Conv. 1958, Tomas Karlsson, Lyrestad

Bilsport Performance Crew Award 2018
Ford F1 1951, Carsten Wagner, Dessau-Rosslau
Chevrolet Cheyenne 1991, Måns Hellström, Skara
Scion FR-S 2014, Alexander Biscayne,
Nissan Skyline KGC10 1972, Allan Arp, Fyn
Mercedes-Benz 280SE Kompressor 1970, Pier Henriksson, Jönköping

Custom Motor Show Crew Award 2018
Ford A Model 1929, Marco Hämäläinen, Orimattila Finland
Mercury Comet 1961, Tomi Kangas, Lapua
MCB 1194 Harley Packmopedson 1964, Mattias & Esbjörn Lönnman, Hudiksvall
NBV-Gruppen,
Chevrolet Divco 1942, Stjebakoff Marko, Pornainen

Boyd Coddington Memorial Award 2018
Chevrolet Biscayne 1961, David Gunnars, Rättvik

Lasse Theander Special Award 2018
Ford Model-A Cabriolet Eldorod 1931, Jaska Velin, Karkkila

Bernt Karlsson Special Award 2018
Chevrolet Biscayne 1961, David Gunnars, Rättvik

John D’Agostino Award of Excellence 2018
Buick Roadmaster 1947, Petri Juhani Terho, Lahti

Dave Kindig Special Award 2018
Chevrolet Bel Air 1955, Järudds Bil AB / Svein Loken, Säter

Best in Show Bike 2018
Indian Super Scout Boardtracker , Anders Lundgren, Tullinge

Best in Show Performance 2018
Egentillverkad GT92 Turbo 2017, Mathias Johansson, Lindome

Best in Show Streetcar 2018
Volvo 242 1982, Robin Arvidsson, Hällevadsholm

Best in Show Custom 2018
Chevrolet Biscayne 1961, David Gunnars, Rättvik

Historic Vehicle Award 2018
Best Moped Original
1) Rusch Sport 1966, Michael Edslöv, Spånga
2) Kreidler RS, 1968, Johan Eek, Lindesberg
3) Victoria 115, 1961, Karl-Arne Carlsson, Landsbro

Historic Vehicle Award 2018
Best MC
Sheffield Dunelt, 1932, Bengt Olof Karlsson, Sandhem

Historic Vehicle Award 2018
Best Moped Custom
Moped Red Spinner, 2018, Daniel Carlsson, Sjömarken

Historic Vehicle Award 2018
Best Club
Fiat Classic Club

Historic Vehicle Award 2018
Best Decoration
CMMC Classic MC Moped Club, Arlöv


Bilsport.se

bilsport@bilsport.se